2022 NYS Winter Run Series - Sunken Meadow
5K Open Age Groups
F 12 and under
Place Name City Bib Age Overall ChipTime Gun Time Pace
1 Cleo Lipatov Rockville Centre 381 10 229 30:18.70 30:31.56 9:45/M
2 Hailey Morgan East Meadow 448 11 372 35:19.67 35:19.67 11:22/M
3 Celina Bullard Dix Hills 90 8 402 36:22.20 39:43.32 11:42/M
4 Gabby Kilarjian Rockville Centre 344 12 531 52:38.29 53:39.50 16:57/M
 
M 12 and under
Place Name City Bib Age Overall ChipTime Gun Time Pace
1 Bartosz Czarkowski East Setauket 788 11 36 23:21.84 23:24.70 7:31/M
2 Evan Montes Commack 442 12 63 24:58.37 25:12.79 8:02/M
3 Alex Sasto East Northport 892 12 96 26:25.29 26:39.05 8:30/M
4 Florian Czarkowski East Setauket 787 7 129 27:30.23 27:55.74 8:51/M
5 lucas atkins MELVILLE 38 11 156 28:01.03 28:18.92 9:01/M
6 Michael Catalanotto Medford 109 12 203 29:13.35 29:45.02 9:24/M
7 Christopher Karcz Jr. Seaford 329 10 276 31:53.14 32:33.68 10:16/M
 
F 13 to 15
Place Name City Bib Age Overall ChipTime Gun Time Pace
1 Lauren LaMena Huntington 365 15 133 27:32.53 27:50.82 8:52/M
2 Calista Bullard Dix Hills 89 13 395 36:00.29 39:12.94 11:35/M
3 Gabby Scalia NORTHPORT 550 13 406 36:37.40 37:09.27 11:47/M
4 Jean Johnson Islip 812 15 443 39:24.25 40:31.93 12:41/M
 
M 13 to 15
Place Name City Bib Age Overall ChipTime Gun Time Pace
1 Jacob D'Amico Wantagh 134 13 23 22:06.26 22:06.26 7:07/M
2 Jace Mas Ronkonkoma 402 13 173 28:35.26 29:03.25 9:12/M
3 Aidan Lohin East Northport 387 14 255 31:13.39 31:28.46 10:03/M
 
F 16 to 19
Place Name City Bib Age Overall ChipTime Gun Time Pace
1 Emily LaMena Huntington 364 16 6 19:25.83 19:26.21 6:15/M
2 Julia Murray Merrick 465 18 175 28:36.86 28:47.50 9:13/M
3 Kristen Willett Hicksville 656 17 377 35:39.02 36:32.10 11:28/M
4 Grace Accettella Oakdale 863 16 508 48:23.13 48:58.98 15:34/M
 
M 16 to 19
Place Name City Bib Age Overall ChipTime Gun Time Pace
1 Joseph Lalor Smithtown 361 19 3 18:46.81 18:50.29 6:03/M
 
F 20 to 24
Place Name City Bib Age Overall ChipTime Gun Time Pace
1 Alyssa Soethout Wantagh 588 24 20 21:55.27 21:57.48 7:03/M
2 Laura Córdoba Rosselló Miller Place 895 23 147 27:52.24 27:58.61 8:58/M
3 Jessica Fox New Hyde Park 227 23 196 29:03.50 29:33.27 9:21/M
4 Kaitlin McGovern Massapequa 418 23 274 31:46.36 32:25.79 10:14/M
5 Amanda Weinman Levittown 647 23 281 31:59.03 32:01.75 10:18/M
6 Elizabeth Gunning Northport NY 11768 807 24 343 34:19.16 34:42.68 11:03/M
7 Helena Schnorr Bay Shore 559 22 414 37:11.82 38:16.34 11:58/M
8 Danielle Rubin East Northport 534 23 430 38:16.38 39:11.07 12:19/M
9 Corinne Sikorski West Babylon 575 23 441 39:12.25 40:42.29 12:37/M
10 Allison Padula St.James 479 23 493 44:52.43 45:44.34 14:27/M
11 Kira Accettella Oakdale 864 20 509 48:23.59 49:00.28 15:35/M
12 Stephanie Hahn Bay Shore 268 22 529 51:49.98 52:18.30 16:41/M
 
M 20 to 24
Place Name City Bib Age Overall ChipTime Gun Time Pace
1 Daniel Juan Yepes Mill Neck 791 24 14 21:19.25 21:25.02 6:52/M
2 Ryan Willett Hicksville 658 21 48 24:08.56 24:18.49 7:46/M
3 Sean Flynn West Babylon 221 23 52 24:23.30 24:35.46 7:51/M
4 Jake Sharinn Dix Hills 566 21 78 25:40.44 25:46.59 8:16/M
5 Jason Mueller East Northport 452 21 100 26:30.63 26:49.19 8:32/M
6 Robert Schoen East Williston 560 23 123 27:22.59 27:29.51 8:49/M
 
F 25 to 29
Place Name City Bib Age Overall ChipTime Gun Time Pace
1 Alyssa Knott Smithtown 773 28 8 20:00.23 20:00.93 6:26/M
2 Amanda Whittaker Bay shore 655 29 19 21:52.24 22:01.30 7:02/M
3 Rachel M Zacharczyk Huntington Station 674 25 26 22:21.29 22:24.60 7:12/M
4 Erica Giordano Huntington 250 29 29 22:33.35 22:37.23 7:16/M
5 Suzanne Fleming Islip 210 27 42 23:58.18 24:08.07 7:43/M
6 Gabrielle Alzmann West Babylon 31 26 53 24:23.47 24:32.11 7:51/M
7 Gina Merante 11742 431 26 102 26:41.18 27:15.70 8:35/M
8 Talena Day New Hyde Park 139 27 106 26:47.53 27:32.21 8:37/M
9 Lisa Sala Massapequa Park 544 26 115 27:05.30 27:25.38 8:43/M
10 Erin Tyrie West Islip 627 25 143 27:50.11 28:31.23 8:58/M
11 Rebecca Mirhashem Port Jefferson Station 436 25 185 28:52.61 29:36.50 9:18/M
12 Jacquelyn Gates Smithtown 242 29 187 28:53.84 29:37.12 9:18/M
13 Alexandra McGuire Smithtown 420 29 198 29:06.33 29:47.47 9:22/M
14 Shannon Fredericks Seaford 229 25 230 30:23.41 31:27.77 9:47/M
15 Nora Bolin islip terrace 77 29 233 30:29.47 30:39.62 9:49/M
16 Liz Byrne South Setauket 93 29 250 31:03.29 31:52.39 10:00/M
17 Kia Copeland Smithtown 967 27 262 31:22.58 32:14.36 10:06/M
18 Caitlin Sweeney FORT SALONGA 605 26 271 31:38.62 32:17.06 10:11/M
19 wendy framson Ronkonkoma 228 29 299 32:45.61 33:32.08 10:33/M
20 Shannon Formas 822 26 302 32:50.51 35:22.54 10:34/M
21 Kimberly Ritraj Valley Stream 918 29 331 33:59.46 34:48.27 10:56/M
22 Monica Holden Northport 856 25 364 35:10.53 36:22.21 11:19/M
23 Allison McCann Smithtown 413 29 392 35:55.07 37:07.79 11:34/M
24 Tara Riordan Merrick 517 25 410 36:59.10 37:56.14 11:54/M
25 Dawn Maurizi Smithtown 733 25 418 37:42.79 38:31.60 12:08/M
26 Jessica Kotak Massapequa 896 27 421 37:49.30 39:06.67 12:10/M
27 Rachael Sclafani Port Jefferson Station 564 27 438 38:58.39 40:15.79 12:33/M
28 Angeline Sikorski West Babylon 574 26 440 39:11.99 40:42.05 12:37/M
29 Sissy Knox East northport 877 29 444 39:26.23 40:24.47 12:42/M
30 Brittany Golden Miller Place 802 25 537 56:03.06 57:24.32 18:02/M
 
M 25 to 29
Place Name City Bib Age Overall ChipTime Gun Time Pace
1 John Mckeon Massapequa 919 27 27 22:27.93 22:27.93 7:14/M
2 Ben Rubin Commack 960 25 39 23:48.32 23:58.40 7:40/M
3 Josh Brown Forest Hills 81 27 46 24:03.62 24:15.46 7:45/M
4 Daniel Ryder Sayville 799 29 55 24:39.45 24:55.29 7:56/M
5 Patrick McGuire Smithtown 421 26 73 25:37.81 25:42.59 8:15/M
6 Kevin Hart SAYVILLE 800 28 86 26:07.52 26:23.08 8:25/M
7 Gavin Kretz Plainview 359 29 98 26:28.57 26:40.83 8:31/M
8 Jake Ortiz-VanEvery Commack 478 27 108 26:57.36 27:22.00 8:41/M
9 Justin Maurici Massapequa Park 914 27 113 27:04.53 27:27.56 8:43/M
10 Christopher Accordino Islip 22 27 154 28:00.32 28:09.95 9:01/M
11 Conor Reilly BETHPAGE 913 29 208 29:23.68 29:56.20 9:28/M
12 Orrie Wolfer Smithtown 665 28 287 32:24.05 34:58.41 10:26/M
13 Chris Mueller Williston park 858 25 365 35:10.92 36:23.00 11:19/M
 
F 30 to 34
Place Name City Bib Age Overall ChipTime Gun Time Pace
1 Jennifer Cano Setauket 776 34 16 21:24.48 21:26.48 6:53/M
2 Marissa Grumm Ridge 263 31 68 25:09.65 25:17.11 8:06/M
3 Lisa Bonanni Bay Shore 771 34 69 25:24.11 25:27.65 8:11/M
4 Kathleen Bolin islip terrace 76 30 72 25:37.21 25:42.67 8:15/M
5 Leila Zelezny Bay shore 876 33 85 26:03.09 26:08.76 8:23/M
6 Katey Thorn Amityville 614 33 97 26:27.60 26:39.36 8:31/M
7 Kaitlin Denn East Setauket 145 32 125 27:25.69 27:50.06 8:50/M
8 Alexandra Lee Lindenhurst 373 33 127 27:29.71 27:48.58 8:51/M
9 Kelly Donnelly Bay Shore 162 32 137 27:44.31 27:51.16 8:56/M
10 Stefanie DiGregoiro WEST BABYLON 150 32 145 27:52.06 27:58.51 8:58/M
11 Sam Bidermann Bellmore 62 34 209 29:26.70 30:40.59 9:29/M
12 Trisha Rousseau Amityville 529 32 210 29:31.07 30:30.27 9:30/M
13 Caitlyn Cardetti Centereach 103 31 239 30:39.61 31:13.30 9:52/M
14 Laura Ann Bellotti Nesconset 59 32 249 31:03.23 32:04.89 10:00/M
15 Aurys Fernandez Central Islip 798 34 266 31:28.15 32:32.81 10:08/M
16 Megan Flynn East Setauket 217 30 300 32:49.00 33:30.63 10:34/M
17 Christina Tochluk Lindenhurst 619 34 301 32:50.15 33:27.87 10:34/M
18 Kathleen Galfano Bay Shore 908 34 304 32:52.58 33:49.44 10:35/M
19 Erica Swenson Ronkonkoma 965 34 309 33:11.67 33:49.63 10:41/M
20 KRISTINA SMITH Long Beach 583 31 328 33:52.62 34:54.30 10:54/M
21 Holly Helfrich Huntington Station 282 34 335 34:05.32 34:52.75 10:58/M
22 Shaneovia Saintilfort East Meadow 543 32 353 34:39.64 35:57.30 11:09/M
23 Ashley Deabreu Central Islip 801 33 370 35:16.51 36:44.84 11:21/M
24 Kristen Morigl Lindenhurst 450 34 396 36:01.37 36:38.52 11:36/M
25 Danielle Ippolito Merrick 853 30 425 37:53.86 38:56.14 12:12/M
26 Jennifer Vanek Smithtown 631 31 431 38:19.14 38:34.09 12:20/M
27 Michelle Morgan Smithtown 447 34 437 38:57.10 40:03.47 12:32/M
28 Katie Pfeffer Northport 817 33 459 40:55.22 42:06.68 13:10/M
29 Keri Wyllie Port Jefferson Station 670 34 460 40:55.25 42:06.80 13:10/M
 
M 30 to 34
Place Name City Bib Age Overall ChipTime Gun Time Pace
1 Steven Acquavita North Babylon 16 32 9 20:35.93 20:35.93 6:38/M
2 Adam Lindsey EAST PATCHOGUE 378 34 22 22:05.49 22:05.49 7:07/M
3 richard cuomo Huntington 130 30 31 22:44.93 22:49.41 7:19/M
4 Steven Freund Ronkonkoma 232 30 57 24:50.40 25:28.57 8:00/M
5 Dan Walker Kings Park 641 31 62 24:58.35 25:03.18 8:02/M
6 Christopher Struve Forest hills 599 30 95 26:22.32 27:10.16 8:29/M
7 Anthony Ortiz commack 934 33 121 27:18.38 27:43.91 8:47/M
8 Edison Lucero Selden 391 33 165 28:25.59 28:53.13 9:09/M
9 Matthew Joslyn Smithtown 323 31 186 28:53.36 29:36.63 9:18/M
10 Edward Martinez Brentwood 401 30 211 29:32.03 32:03.44 9:30/M
11 Stephen Jackman E NORTHPORT 309 30 257 31:16.46 31:32.91 10:04/M
12 Jeffrey Kabot Quogue 325 30 263 31:24.97 32:42.01 10:07/M
13 Garrick Autler St James 44 31 326 33:49.17 34:03.75 10:53/M
 
F 35 to 39
Place Name City Bib Age Overall ChipTime Gun Time Pace
1 Tara Probert Babylon 809 37 61 24:57.84 25:04.11 8:02/M
2 Courtney AIELLO Massapequa Park 26 35 67 25:06.11 25:14.30 8:05/M
3 Kristen Drury Brookhaven 170 38 92 26:16.66 26:27.69 8:27/M
4 Stacey Tiamsic Wading River 617 39 119 27:17.39 27:27.46 8:47/M
5 Alicia Palladino Bellport 683 39 130 27:30.41 27:56.25 8:51/M
6 Casey McGrath Kings park 851 36 131 27:31.96 27:43.92 8:52/M
7 Erin Kennedy White Plains 966 38 134 27:41.14 28:39.36 8:55/M
8 Neina Vetrano Old Wedtbury 911 36 163 28:13.64 28:22.95 9:05/M
9 Pamela Lazarakis East islip 968 36 178 28:41.30 34:36.47 9:14/M
10 Joni Melville Saint James 430 39 194 29:01.69 29:30.90 9:21/M
11 Kristin Boccafola Northport 67 36 202 29:10.69 29:25.53 9:23/M
12 Kristen Rischawy CENTEREACH 804 37 204 29:15.08 29:45.33 9:25/M
13 Tiffanie Bullard Dix Hills 88 39 205 29:15.67 32:29.05 9:25/M
14 Shannon Cary Huntington station 107 35 224 30:02.42 36:19.40 9:40/M
15 Victoria Ventura 816 36 226 30:05.77 31:23.89 9:41/M
16 Lauren Cohen New york 784 36 227 30:12.09 31:06.25 9:43/M
17 Nicole Waxman West islip 645 39 232 30:24.71 30:45.30 9:47/M
18 Colleen Hines Smithtown 857 39 236 30:35.43 31:11.67 9:51/M
19 Kristen Horn Smithtown 299 39 243 30:42.59 31:28.76 9:53/M
20 Cynthia Villamar Massapequa 819 37 254 31:10.82 32:15.98 10:02/M
21 Kristy Doerner Holbrook 159 36 267 31:30.69 31:44.42 10:09/M
22 Jaclyn Muller Holtsville 456 36 278 31:55.90 37:52.03 10:17/M
23 Brianne Van Helmond Riverhead 889 37 279 31:56.10 37:52.22 10:17/M
24 Christine Martinez Smithtown 400 36 291 32:28.19 35:00.03 10:27/M
25 Maureen Tyler Bethpage 625 38 337 34:09.61 34:54.58 11:00/M
26 Jacalyn Richards Blue point 510 35 339 34:13.40 35:04.84 11:01/M
27 Stephanie Suarez Smithtown 714 36 347 34:30.45 35:29.56 11:06/M
28 Julianne Hoar Lindenhurst 292 39 360 35:04.40 36:04.40 11:17/M
29 Kristen Kotak Forest hills 356 35 371 35:17.75 36:34.09 11:22/M
30 Malessa Rodrigues Mount Sinai 915 35 376 35:37.72 36:12.67 11:28/M
31 Lindsay Stanford Smithtown 906 36 379 35:39.77 36:46.08 11:29/M
32 Kelly Engle Huntington 186 37 380 35:40.05 36:12.58 11:29/M
33 Valerie Schmidt Bayshore 555 38 388 35:50.63 37:00.92 11:32/M
34 Christine Jackson Kew Gardens 310 39 391 35:54.08 37:20.79 11:33/M
35 Kristen Smith Hampton Bays 581 37 404 36:26.13 37:47.81 11:44/M
36 Kristen Attridge Smithtown 40 36 408 36:48.37 38:10.94 11:51/M
37 Jennifer DiMarco Smithtown 806 36 419 37:43.78 38:32.46 12:09/M
38 Donna Danowski Hickville 136 38 511 48:25.22 49:19.75 15:35/M
 
M 35 to 39
Place Name City Bib Age Overall ChipTime Gun Time Pace
1 Sean Mahon Merrick 936 35 1 17:30.98 17:31.53 5:38/M
2 Samuel Fox East Islip 225 37 2 18:27.31 18:27.31 5:56/M
3 Jack Shappy Bohemia 792 37 4 18:50.40 18:52.66 6:04/M
4 Josh Rogienski KINGS PARK 813 37 11 20:42.17 20:44.75 6:40/M
5 Nicholas L Vicale Ronkonkoma 636 37 12 21:09.57 21:09.57 6:49/M
6 Bryan Bukowski Ronkonkoma 1 38 13 21:17.09 21:17.09 6:51/M
7 Robert Egan Stony Brook 178 36 18 21:51.20 21:51.20 7:02/M
8 John Jensen Merrick 315 36 25 22:08.16 22:13.34 7:07/M
9 Chris Joubert Hauppauge 324 39 50 24:18.31 24:42.41 7:49/M
10 Robert Cangialosi West Hempstead 101 39 51 24:20.16 24:24.56 7:50/M
11 Jonathan Solomon Bayshore 590 36 79 25:42.56 26:02.01 8:17/M
12 Daniel Lang Bay Shore 367 39 117 27:10.04 27:23.22 8:45/M
13 Matt Primiceri Smithtown NY 11787 496 39 160 28:06.39 36:34.36 9:03/M
14 Vess Mitev Port Jefferson 437 38 167 28:28.02 29:16.51 9:10/M
15 Douglas Casey EAST NORTHPORT 941 35 200 29:08.34 29:30.13 9:23/M
16 Herman Ortiz Commack 477 39 311 33:17.36 33:41.61 10:43/M
17 Kristopher Schmidt Kings park 556 39 363 35:10.08 35:39.11 11:19/M
18 Herbert Brown East Islip 873 39 491 44:47.72 46:11.97 14:25/M
 
F 40 to 44
Place Name City Bib Age Overall ChipTime Gun Time Pace
1 Leigh Graham Amityville 258 40 60 24:55.97 25:20.90 8:02/M
2 Hanna Czarkowska East Setauket 789 44 105 26:45.35 27:10.83 8:37/M
3 Grace Sasto East Northport 891 41 149 27:53.15 28:08.73 8:59/M
4 Kathleen Henn Bay shore 283 42 188 28:54.65 29:32.72 9:18/M
5 Lauren Montes Commack 441 43 189 28:55.35 29:11.39 9:19/M
6 Mary Mahoney Franklin Square 815 43 192 28:59.91 29:30.89 9:20/M
7 Donna Rostolder Merrick 814 41 217 29:57.41 30:28.17 9:39/M
8 Stacey Mooney Brightwaters 444 41 223 30:00.31 30:28.70 9:39/M
9 Carolyn Richardson Greenlawn 512 42 234 30:35.19 31:22.76 9:51/M
10 Kimberly Tynebor Nesconset 626 40 251 31:03.74 32:15.36 10:00/M
11 Kelly Everoski Center Moriches 191 41 260 31:20.87 31:57.92 10:05/M
12 Emmy Cammann Amityville 100 42 289 32:27.13 32:51.95 10:27/M
13 Kimberly Karcz Seaford 328 40 295 32:36.71 33:18.75 10:30/M
14 Rachel Heller Farmingdale 881 41 308 33:10.69 33:55.27 10:41/M
15 Kathleen Dugo East Northport 172 44 312 33:19.11 33:37.30 10:43/M
16 Kim Lamirata Bay Shore 366 44 322 33:42.61 34:50.59 10:51/M
17 Michelle Fussell Baldwin 890 41 327 33:52.51 35:18.87 10:54/M
18 Jennifer Foster St James 223 44 338 34:10.28 34:48.24 11:00/M
19 Loren Ruckdeschel Farmingdale 537 43 345 34:25.91 35:18.02 11:05/M
20 Jeanine Buceti North Merrick 85 43 369 35:16.17 35:47.06 11:21/M
21 Mary Speranza North bellmore 592 44 384 35:42.26 41:58.22 11:30/M
22 Betsy Flanagan Bay Shore 205 40 390 35:51.90 37:00.76 11:33/M
23 Kim Richichi West Islip 514 44 393 35:56.55 36:11.45 11:34/M
24 Chrissy Thorne Franklin Square 615 42 400 36:10.74 36:49.93 11:39/M
25 Donna Frederick Selden 808 44 420 37:44.41 38:13.82 12:09/M
26 Dina Perillo selden 486 43 471 41:54.59 42:41.95 13:29/M
27 Diana Antonio Merrick 35 40 478 42:51.26 43:24.33 13:48/M
28 Aisha Greene Cambria Heights 950 41 485 44:21.74 45:49.74 14:17/M
29 Cheryl Verity Baldwin 634 42 487 44:26.21 45:39.23 14:18/M
30 Cristina Sullivan Sayville 603 43 489 44:27.64 45:29.08 14:19/M
31 April Robinson Brentwood 794 40 538 56:03.18 57:24.75 18:03/M
 
M 40 to 44
Place Name City Bib Age Overall ChipTime Gun Time Pace
1 Trent Hampton Islip 273 42 7 19:53.92 19:55.20 6:24/M
2 Jeffrey Weir Babylon 648 44 10 20:37.37 20:45.03 6:38/M
3 Joseph Klubnick Huntington 350 41 21 22:00.05 22:01.39 7:05/M
4 Gregory Tchabovsky Centerport 609 43 33 22:51.66 22:59.05 7:21/M
5 Peter Baldwin Westhampton 932 40 38 23:47.69 23:49.97 7:40/M
6 Scott Reel Centereach 504 44 43 24:00.02 24:02.89 7:43/M
7 Romulo Brito Brentwood 928 43 59 24:55.53 24:58.49 8:01/M
8 Peter Walsh West Sayville 643 43 71 25:36.72 25:42.38 8:15/M
9 Rafael Romero Flushing 772 41 101 26:31.11 26:50.75 8:32/M
10 Jason Andria Quogue 680 43 128 27:30.04 27:57.28 8:51/M
11 Michael Greve Brightwaters 260 41 139 27:45.00 27:52.15 8:56/M
12 Ronald Bruno East Islip 83 40 146 27:52.14 28:18.17 8:58/M
13 Douglas Atkins MELVILLE 37 41 155 28:00.78 28:18.40 9:01/M
14 Guy Randel Oceanside 502 40 161 28:09.59 28:25.85 9:04/M
15 Michael Wowk Jr CENTEREACH 805 42 170 28:32.57 29:04.00 9:11/M
16 yancy blowe North Babylon 66 44 181 28:46.50 29:06.50 9:16/M
17 Michael Morgan East Meadow 449 41 182 28:46.72 32:39.69 9:16/M
18 Steve Lohin East Northport 386 43 207 29:20.18 29:35.68 9:27/M
19 Brendan Ahern Sayville 962 43 213 29:37.34 30:16.98 9:32/M
20 Amador Antonio 11566 36 40 225 30:03.82 30:37.58 9:41/M
21 Jared Andrus LINDENHURST 33 42 314 33:21.37 34:11.70 10:44/M
22 David Kinsella West Babylon 346 42 368 35:14.01 36:42.50 11:20/M
23 Damien Bullard Dix Hills 91 41 403 36:23.28 39:44.40 11:43/M
24 Richard Polanco Hampton Bays 492 42 451 40:11.28 41:34.69 12:56/M
 
F 45 to 49
Place Name City Bib Age Overall ChipTime Gun Time Pace
1 Donna Gentile Seaford 244 45 82 25:45.80 25:59.63 8:18/M
2 Teresa Farrugia Massapequa Park 197 48 88 26:08.72 26:20.28 8:25/M
3 Jen Modica Bay shore 439 48 126 27:27.81 30:25.02 8:50/M
4 Michele McQuillan Huntington 427 48 153 27:58.91 28:16.24 9:00/M
5 Donna Kowalczyk-Falcone Massapequa Pk 357 46 184 28:51.38 29:17.02 9:17/M
6 Cristina Puiu Patchogue 499 49 195 29:01.95 29:21.44 9:21/M
7 Nancy Cook Shirley 793 48 216 29:44.56 30:12.98 9:34/M
8 Vanessa Lockel Miller place 384 45 220 29:58.11 30:37.52 9:39/M
9 Angela Barry Holtsville 917 46 221 29:59.61 30:27.95 9:39/M
10 Jenny Baez Farmingville 48 47 241 30:42.31 30:58.93 9:53/M
11 Angele DeNeve Patchogue 144 47 259 31:20.59 31:56.94 10:05/M
12 Jennifer Pinola East Northport 491 45 280 31:57.09 32:55.55 10:17/M
13 Dorothy Durand Port Jefferson Station 174 48 282 32:10.96 32:47.54 10:22/M
14 Danielle Clukies Freeport 135 47 344 34:23.49 35:37.02 11:04/M
15 Melanie Mastroberti West islip 910 46 346 34:27.22 35:16.39 11:05/M
16 Evie Aguiar northport 964 45 351 34:38.85 35:49.23 11:09/M
17 AGUEDA RODRIGUEZ BRONX 865 45 352 34:39.13 35:50.27 11:09/M
18 ISA MARTIN COMMACK 397 45 357 34:46.28 35:54.18 11:12/M
19 Andrea Smith Smithtown 580 45 375 35:37.49 36:34.86 11:28/M
20 Kim Engel West Islip 184 49 386 35:50.41 36:31.61 11:32/M
21 Lisa Pedota Mastic 484 47 422 37:50.49 38:25.88 12:11/M
22 Michelle McCulloch ISLIP 415 46 434 38:55.06 39:39.54 12:32/M
23 Courtney Murphy Plainview 463 45 435 38:55.50 40:02.65 12:32/M
24 Danielle Engel West Islip 888 49 445 39:29.38 40:11.88 12:43/M
25 Barbara Johnson Islip 811 46 447 39:40.69 41:17.11 12:46/M
26 jennifer RIPP North babylon 520 48 457 40:51.83 42:04.46 13:09/M
27 Kimberly Schutte Huntington 563 48 467 41:12.19 42:12.06 13:16/M
28 Alison DeStefano St. James 147 46 472 41:54.62 42:53.33 13:29/M
29 Kelly Rhatigan Merrick 507 48 474 42:02.51 42:57.06 13:32/M
30 Jennie Keddy Oakdale 335 48 490 44:35.17 46:02.07 14:21/M
31 Christine Dempsey Sound Beach 143 49 500 47:08.49 48:11.23 15:10/M
32 Tamika Bolds Freeport 898 46 507 48:08.79 49:36.39 15:30/M
33 Patricia O'Keefe-Hrycak Valley Stream 474 49 515 48:59.47 50:14.20 15:46/M
34 Pamala Ricotta North bellmore 515 47 518 50:06.96 51:29.74 16:08/M
 
M 45 to 49
Place Name City Bib Age Overall ChipTime Gun Time Pace
1 Michael Talles Lindenhurst 900 45 5 19:11.70 19:11.70 6:11/M
2 Thomas Maxwell 803 49 15 21:23.56 21:32.45 6:53/M
3 Carl Falcone MASSAPEQUA PARK 194 48 41 23:53.24 24:01.37 7:41/M
4 Jim Porcaro Wantagh 493 45 49 24:14.19 24:15.66 7:48/M
5 Michael Gaeta Glenwood landing 782 48 81 25:45.58 26:07.91 8:17/M
6 Robert Shimonski Plainview 954 49 103 26:43.27 26:43.27 8:36/M
7 Joshua Young Mastic 671 47 116 27:05.79 27:28.17 8:43/M
8 Flavien Freedman lake ronkonkoma 231 45 120 27:17.95 28:05.76 8:47/M
9 Brian Shea Huntington Station 568 49 132 27:32.01 27:58.33 8:52/M
10 Norman Monsen BAY SHORE 440 47 142 27:49.29 28:02.94 8:57/M
11 Danny Mas Ronkonkoma 403 48 174 28:35.67 29:03.26 9:12/M
12 Stephen Jenulis Nesconset 317 48 177 28:40.25 28:59.71 9:14/M
13 Brian Mueller East Northport 451 47 180 28:44.94 29:03.04 9:15/M
14 Chris Richardson Selden 513 45 235 30:35.39 31:23.51 9:51/M
15 Dominick Pelliccia Farmingville 485 48 242 30:42.59 30:59.54 9:53/M
16 William McCulloch ISLIP 414 47 436 38:55.51 39:39.74 12:32/M
17 Iqubal Hassan Baldwin 277 45 442 39:21.49 40:00.07 12:40/M
18 Allen Verity Baldwin 635 46 488 44:26.44 45:39.81 14:18/M
19 inshan hassan South Ozone Park 278 48 534 53:46.01 54:25.53 17:18/M
20 Michael Kennedy Brentwood 337 48 539 56:15.76 57:02.68 18:07/M
 
F 50 to 54
Place Name City Bib Age Overall ChipTime Gun Time Pace
1 Charlotte Johnson PORT JEFFERSON STATION 779 54 34 23:04.78 23:09.41 7:26/M
2 Gina Giordano Mount Sinai 251 54 40 23:51.19 23:55.83 7:41/M
3 Jennifer Sharinn Dix Hills 567 52 54 24:26.30 24:32.46 7:52/M
4 Lori Innamorata Merrick 306 51 58 24:50.47 25:02.59 8:00/M
5 Olga Greene Kings park 259 54 70 25:36.21 25:40.83 8:14/M
6 Christine McGovern Massapequa 419 53 93 26:17.39 26:29.08 8:28/M
7 Maryann Higgins Patchogue 291 53 118 27:15.80 27:39.08 8:47/M
8 Elaine Richards Massapequa 509 52 164 28:20.59 28:50.40 9:07/M
9 Elizabeth Lawn Smithtown 371 51 183 28:48.84 28:57.81 9:16/M
10 Kimberly Smolowitz Rocky Point 586 53 228 30:16.55 31:10.21 9:45/M
11 Patty McNamara Holbrook 424 54 245 30:50.45 31:11.08 9:56/M
12 maria Gonzalez New York 11755 254 52 258 31:19.71 31:47.63 10:05/M
13 Diana Whiting Nesconset 654 51 277 31:54.18 32:27.41 10:16/M
14 Maureen Kennedy Dix Hills 339 53 293 32:28.40 32:48.97 10:27/M
15 susan tetonic lindenhurst 611 53 296 32:41.02 32:58.41 10:31/M
16 Jennifer Wagner Huntington Station 956 50 316 33:22.57 34:10.01 10:45/M
17 Kerry Jenulis Nesconset 316 50 317 33:22.64 34:33.68 10:45/M
18 Barbara Clay Bridgeport 777 51 342 34:17.37 35:13.66 11:02/M
19 Margaret Puccio Halesite 497 54 361 35:06.77 35:43.19 11:18/M
20 Amy Rubin East Northport 535 52 382 35:41.95 36:36.90 11:29/M
21 Darlene Aguilar Levittown 3 52 385 35:46.22 36:19.90 11:31/M
22 Ann Tyrie West Islip 628 54 387 35:50.42 36:32.20 11:32/M
23 Lily Lam East Moriches 363 51 397 36:04.04 36:54.22 11:37/M
24 Janet Rohrssen East north port 525 53 401 36:15.76 36:55.74 11:40/M
25 Elizabeth Jordan Merrick 320 53 405 36:32.11 37:40.16 11:46/M
26 Krista Inman Hempstead 305 51 413 37:04.76 37:57.51 11:56/M
27 Jacqueline Tordik Northport 620 51 428 38:13.98 39:21.09 12:18/M
28 Annemarie Lent Kings Park 374 51 429 38:16.08 38:58.09 12:19/M
29 Susan Biegner Meford 63 50 453 40:26.93 41:18.14 13:01/M
30 Michele Dawson East northport 871 52 468 41:13.93 41:33.30 13:16/M
31 Susan Tylar Smithtown 624 50 469 41:14.85 42:05.21 13:17/M
32 Joanne Rosensweig Huntington 527 52 470 41:26.54 41:57.50 13:20/M
33 Rong Li 821 53 480 43:11.88 44:42.06 13:54/M
34 Rebecca McDonald Nesconset 416 53 483 43:59.48 45:05.77 14:10/M
35 Lisa Mullin Massapequa 459 54 495 46:02.29 47:21.55 14:49/M
36 DIANE THIBAULT-WANKMILLER Lindenhurst 613 54 497 46:48.69 47:33.55 15:04/M
37 Susan Zaia Massapequa park 676 54 498 46:50.10 47:43.12 15:04/M
38 Deanna Correia Westbury 124 51 517 50:05.71 51:28.77 16:07/M
39 Tracy Willett Hicksville 657 51 523 50:48.15 52:18.33 16:21/M
40 Ann Alvarez Long Beach 30 52 524 51:01.39 52:09.96 16:25/M
41 Karin Mcmahon Levittown 423 51 527 51:25.51 52:41.15 16:33/M
42 teresa hunter west islip 302 53 530 51:50.91 52:20.32 16:41/M
43 Megan Riordan Merrick 879 53 541 58:18.00 59:42.40 18:46/M
44 Crystal Gooss Holbrook 255 52 546 1:04:47.79 1:05:50.00 20:51/M
 
M 50 to 54
Place Name City Bib Age Overall ChipTime Gun Time Pace
1 Kevin Gohn South Farmingdale 253 52 24 22:06.85 22:08.30 7:07/M
2 Billy Brereton Northport 80 51 28 22:31.16 22:32.36 7:15/M
3 Scott Mastellon Smithtown 780 51 32 22:45.98 22:50.11 7:20/M
4 Ben Walden Centerport 901 54 47 24:07.56 24:12.60 7:46/M
5 George Biegner Meford 64 53 107 26:47.77 26:59.00 8:37/M
6 Keith Doran Oyster Bay 163 51 109 26:57.98 27:09.30 8:41/M
7 Robert Hanson Stony Brook 274 51 135 27:43.88 28:13.31 8:56/M
8 Lee D'Amico WANTAGH 133 53 138 27:44.36 28:06.08 8:56/M
9 ANTHONY PILIERO EAST NORWICH 489 54 140 27:48.49 28:18.46 8:57/M
10 Joseph McLoughlin Levittown 422 50 158 28:01.44 28:54.03 9:01/M
11 Michael Maxwell Babylon 408 52 169 28:31.69 28:58.17 9:11/M
12 Dean Joseph East moriches 322 53 176 28:38.27 28:41.56 9:13/M
13 Jeremy Young Massapequa 673 52 218 29:57.66 30:39.61 9:39/M
14 Edwin Dones BALDWIN 161 51 248 31:02.51 31:47.30 9:59/M
15 Aldwin Martinez Elmont 399 52 252 31:04.26 32:28.86 10:00/M
16 Ray Johnson Massapequa 319 54 273 31:46.19 32:25.00 10:14/M
17 Roy Wright Bohemia 669 54 283 32:11.41 33:09.07 10:22/M
18 Thomas McBreen Lake Ronkonkoma 412 53 292 32:28.30 32:48.86 10:27/M
19 joseph tetonic lindenhurst 612 54 297 32:41.33 32:59.33 10:31/M
20 Timothy Lyall Mill Neck 790 50 319 33:23.60 33:59.66 10:45/M
21 Richard Holden Northport 295 54 329 33:58.27 35:10.01 10:56/M
22 Steven Rodriguez 785 52 330 33:58.84 35:10.21 10:56/M
23 moh khadeer Bridgeport 778 54 359 35:02.83 35:08.52 11:17/M
24 Rich Annunziato Massapequa 34 51 374 35:28.66 35:57.98 11:25/M
25 Nicholas DiZinno Syosset 157 51 446 39:30.75 39:53.89 12:43/M
26 Michael Soethout Wantagh 587 54 473 42:00.27 43:07.06 13:31/M
27 John Zaia Massapequa park 675 54 499 46:50.72 47:43.03 15:05/M
28 Steve Attrino Deer Park NY 11729 41 52 504 47:33.77 48:26.73 15:19/M
29 Thomas Keogh West Islip 952 53 505 47:34.68 48:26.51 15:19/M
 
F 55 to 59
Place Name City Bib Age Overall ChipTime Gun Time Pace
1 Helen Chambers Patchogue 110 58 64 25:02.99 25:16.91 8:04/M
2 Darlene Flynn Smithtown 219 57 104 26:44.57 27:21.43 8:36/M
3 Linda Bohman Sayville 73 57 148 27:52.43 28:01.45 8:58/M
4 Maureen Stammers-Janzen Huntington Station 594 56 151 27:56.09 28:18.00 8:59/M
5 Laura Gargaro Bay Shore 237 56 157 28:01.07 28:20.69 9:01/M
6 christine Tamney West Babylon 608 55 168 28:29.33 28:37.38 9:10/M
7 VIRGINIA PFEIFER ISLIP 487 58 197 29:04.74 29:27.93 9:22/M
8 Mary McShane Hicksville 428 56 206 29:16.42 29:48.49 9:25/M
9 Jean Eidle Huntington Station 963 59 215 29:42.14 30:09.98 9:34/M
10 Mary Passaro Huntington 870 55 222 30:00.28 30:44.54 9:39/M
11 Susan Schelling Medford 552 56 240 30:41.17 31:04.72 9:53/M
12 Karen Albanese Smithtown 27 55 256 31:14.72 31:47.81 10:03/M
13 Erica Gaston Central Islip 240 58 270 31:37.29 33:03.73 10:11/M
14 Laura Cali Northport 97 58 286 32:23.63 32:49.30 10:26/M
15 Susan Fiore Bay Shore 202 58 306 32:58.17 33:58.42 10:37/M
16 Elise Rubin Commack 530 58 320 33:25.50 33:49.91 10:46/M
17 Kathleen Laverty Smithtown 370 58 325 33:48.76 34:12.73 10:53/M
18 Katherine Buckley Medford 86 55 334 34:05.28 34:25.93 10:58/M
19 Sheila Aubourg Farmingdale 42 55 336 34:09.29 34:54.53 11:00/M
20 Marta Cadavid Wantagh 94 58 358 34:49.88 35:46.80 11:13/M
21 Angela Lalor Smithtown 362 56 378 35:39.59 36:03.27 11:29/M
22 Jean Hoeffner Hauppauge 294 56 423 37:52.28 38:46.73 12:11/M
23 NANCY Reagan Bay Shore 503 56 433 38:47.81 39:37.25 12:29/M
24 Aly Ahn Medford 25 56 455 40:47.10 41:03.92 13:08/M
25 Diane Accordino Wantagh 23 57 461 40:56.46 42:11.43 13:11/M
26 Karen Meaney Smithtown 429 57 462 41:02.61 42:21.14 13:13/M
27 Anna Mawn Center Moriches 407 55 463 41:03.24 42:23.18 13:13/M
28 Kathleen Albrecht Smithtown 29 58 464 41:03.40 42:21.13 13:13/M
29 Alice Arana East Meadow 713 57 476 42:04.34 43:19.41 13:33/M
30 Lynne Colon Commack 119 57 481 43:38.64 45:03.91 14:03/M
31 Grace Gargiulo Nesconset 238 59 484 44:00.79 45:06.19 14:10/M
32 Trish Egan East Northport 177 57 486 44:22.79 45:24.90 14:17/M
33 Rosemary Freitag RONKONKOMA 905 58 492 44:52.03 46:09.52 14:26/M
34 Diane VanBremmer Glen cove 884 58 502 47:17.52 48:17.10 15:13/M
35 MaryEllen Herbold Deer Park 285 59 519 50:33.99 51:53.23 16:17/M
36 Ellen Caravella Dix Hills 852 57 521 50:37.58 51:57.57 16:18/M
37 Carla Powers Kings Park 495 55 544 59:20.88 1:00:29.92 19:06/M
38 Michele Fetter Floral Park 200 57 547 1:04:49.94 1:05:53.34 20:52/M
 
M 55 to 59
Place Name City Bib Age Overall ChipTime Gun Time Pace
1 Dan McDonagh Northport 770 57 17 21:43.82 21:55.08 7:00/M
2 Edward Docyk Carle Place 158 57 35 23:06.84 23:13.06 7:26/M
3 Kevin Long East Setauket 388 56 37 23:28.24 23:33.39 7:33/M
4 John Rossi West Islip 528 59 44 24:01.07 30:14.25 7:44/M
5 John Ericksen Kings Park 187 55 56 24:45.75 24:49.94 7:58/M
6 Dariusz Czarkowski SETAUKET 786 56 74 25:37.85 25:59.11 8:15/M
7 Ken Siegler Smithtown 573 55 75 25:37.87 25:44.80 8:15/M
8 John Haley East Northport 272 57 80 25:45.14 25:57.10 8:17/M
9 Theodore Goralski Massapequa Park 256 57 83 25:49.28 26:00.71 8:19/M
10 gregory capece PORT JEFF STATION 102 58 84 25:51.58 26:06.25 8:19/M
11 Christopher Minerva Commack 433 58 90 26:12.68 26:21.37 8:26/M
12 Rich Wilson Greenlawn 661 58 99 26:28.61 26:41.79 8:31/M
13 Brian Muellers Huntington Station 454 57 112 27:00.36 27:21.61 8:42/M
14 Gary Freitag RONKONKOMA 904 57 114 27:04.68 27:37.99 8:43/M
15 John Lovejoy Long Beach 390 59 141 27:48.73 28:29.94 8:57/M
16 Fred Roerden Oyster Bay 524 59 152 27:57.70 28:10.16 9:00/M
17 Guy Edwards Bohemia 176 58 159 28:03.45 28:24.50 9:02/M
18 Steven Fischbach Lake Ronkonkoma 203 57 162 28:11.20 28:32.54 9:04/M
19 Joseph Ettari Smithtown 190 57 172 28:34.65 29:01.28 9:12/M
20 paul bode Smithtown 69 56 190 28:56.02 29:46.81 9:19/M
21 Robert Stefanik Long Beach 595 56 191 28:59.57 29:14.01 9:20/M
22 Roger Wooster Huntington 667 57 246 30:52.46 31:28.89 9:56/M
23 Thomas Connor Smithtown 122 56 247 30:56.83 31:47.87 9:58/M
24 Patrick K.Knox Eastnorthport 946 59 264 31:25.07 32:21.70 10:07/M
25 doug lattanzi kings park 368 59 272 31:41.35 32:39.48 10:12/M
26 Scott Brown Massapequa 82 59 284 32:20.69 33:00.41 10:25/M
27 John Haight Kings Park 270 58 288 32:25.77 33:21.67 10:26/M
28 James Bassler Lindenhurst 54 56 307 33:03.53 35:38.25 10:38/M
29 Henry Healy Seaford 279 59 324 33:47.16 34:27.82 10:52/M
30 Robert Anderson Yes 32 57 355 34:45.32 35:37.76 11:11/M
31 David Williams MELVILLE 659 59 412 37:01.64 37:58.73 11:55/M
32 James Flynn Smithtown 218 58 458 40:54.94 41:34.37 13:10/M
33 Richard Burke Merrick 92 56 479 42:55.88 44:20.25 13:49/M
34 Vincent Sullivan Wantagh 604 58 533 53:20.29 54:16.90 17:10/M
35 Kirk Powers Kings Park 494 57 542 59:17.20 1:00:25.59 19:05/M
36 Steve Jenkins Northport 313 58 543 59:17.30 1:00:25.14 19:05/M
 
F 60 to 64
Place Name City Bib Age Overall ChipTime Gun Time Pace
1 Judy Rubin White Plains 532 63 89 26:11.89 26:19.56 8:26/M
2 mary Connelly centerport 949 63 136 27:43.98 27:54.94 8:56/M
3 Sandra Saginaw Halesite 542 62 219 29:57.85 30:44.11 9:39/M
4 Ginette Beaulieu central islip 55 61 275 31:50.68 32:12.21 10:15/M
5 Joan Salmon Port Washington 546 64 285 32:23.24 32:53.54 10:25/M
6 Mary Grgas Centerport 261 61 298 32:41.68 33:28.26 10:31/M
7 Teresa Logrieco Greenlawn 385 61 305 32:54.46 33:06.93 10:36/M
8 Patricia Delaney Hauppauge 142 63 315 33:21.94 34:35.46 10:44/M
9 Debbie Rios Deer Park 957 61 321 33:30.76 38:35.84 10:47/M
10 Nancy Deignan Baldwin 140 63 348 34:31.96 35:18.34 11:07/M
11 Ellen Driscoll Huntington 168 61 349 34:34.15 35:04.92 11:08/M
12 Alice Hollmuller BAYVILLE 296 62 367 35:11.41 36:22.31 11:20/M
13 Pamela Weess Great Neck 646 63 373 35:27.43 35:34.44 11:25/M
14 Kathleen Matykiewicz Hicksville 405 60 398 36:04.80 36:59.47 11:37/M
15 Kate Breen Huntington Station 820 64 415 37:28.06 38:32.73 12:04/M
16 Susan Bellantoni Long Beach 868 61 449 39:54.92 48:22.44 12:51/M
17 marlene valardo West islip 630 61 465 41:06.92 42:20.30 13:14/M
18 Nancy Klein West Islip 935 62 494 45:51.07 47:11.55 14:45/M
19 Florence Brady Bay Shore 78 61 496 46:20.98 47:23.11 14:55/M
20 Eileen Fredericks Seaford 230 61 503 47:30.49 48:35.60 15:17/M
21 Deborah Gordon MALVERNE 257 62 506 47:54.18 48:59.70 15:25/M
22 Margaret Accettella Oakdale 862 63 510 48:24.57 49:01.30 15:35/M
23 patricia McGlinchey Babylon Village 887 61 514 48:43.96 50:12.58 15:41/M
24 Susan Ellinghaus Islip Terrace 183 64 516 49:14.08 50:28.68 15:51/M
25 Eileen Brown East Islip 874 63 548 1:06:11.58 1:07:47.69 21:18/M
 
M 60 to 64
Place Name City Bib Age Overall ChipTime Gun Time Pace
1 Steven Gerardi Smithtown 245 64 30 22:42.97 22:44.55 7:19/M
2 Karl Fassberger Centerport 818 61 45 24:01.96 24:09.43 7:44/M
3 Carl Muhlbauer Melville 455 64 87 26:08.26 26:18.30 8:25/M
4 Robert KING CENTRAL ISLIP 781 62 91 26:13.30 26:36.29 8:26/M
5 Gong He Qiu Jericho 795 60 94 26:20.80 26:32.84 8:29/M
6 Rick Jacoby West Islip 311 60 124 27:24.27 27:48.03 8:49/M
7 Konrad Klechta Copiague 349 61 150 27:56.01 28:06.83 8:59/M
8 Gary Orban Manorville 476 62 166 28:27.82 29:06.60 9:10/M
9 William Schnell Kings Park 557 61 171 28:33.14 28:58.79 9:11/M
10 Frederick Nau Huntington 470 63 193 29:00.81 29:14.02 9:20/M
11 Mike Regan West Islip 882 61 199 29:06.71 29:41.77 9:22/M
12 Stephen Jackman E NORTHPORT 308 61 201 29:09.59 29:27.28 9:23/M
13 Steve Terry Northport 933 62 212 29:33.84 29:45.57 9:31/M
14 Joe Matzelle Manorville 406 61 231 30:23.90 30:52.18 9:47/M
15 Francis Caggiano LINDENHURST 96 61 238 30:37.22 31:29.92 9:51/M
16 Michael Salvarezza Setauket 547 61 265 31:25.29 31:36.79 10:07/M
17 George Gates Smithtown 241 60 269 31:32.53 32:05.70 10:09/M
18 Michael Dillon Deer Park 152 64 294 32:32.07 32:55.06 10:28/M
19 Keith Grigoletto Setauket 262 61 313 33:19.83 34:23.27 10:44/M
20 Timothy Kerr Lindenhurst 342 62 323 33:43.34 34:57.55 10:51/M
21 Steve Laverty Smithtown 369 61 333 34:04.39 34:27.21 10:58/M
22 Bill Deignan Baldwin 141 61 340 34:14.08 34:55.87 11:01/M
23 Brian Zwilling Massapequa 679 64 341 34:17.35 34:55.78 11:02/M
24 August Costanza Lindenhurst 126 64 350 34:37.97 35:23.66 11:09/M
25 Joel Kravatz smithtown 358 62 354 34:41.49 35:28.69 11:10/M
26 Michael Kaufmann Patchogue 330 62 356 34:46.21 35:17.93 11:11/M
27 Kevin Fox New Hyde Park 226 61 362 35:08.64 36:14.05 11:19/M
28 Edward Corrigan East Meadow 125 62 366 35:11.13 36:21.33 11:20/M
29 Peter Jao Bay Shore 312 61 416 37:28.53 38:33.26 12:04/M
30 Robert Rubin east northport 533 61 417 37:35.30 38:29.81 12:06/M
31 Joe Schnorr Bay Shore 558 60 454 40:34.96 41:38.63 13:04/M
32 gary mcglinchey Babylon Village 886 63 520 50:36.00 52:04.61 16:17/M
33 William Herbold Deer Park 284 60 522 50:38.46 52:01.89 16:18/M
 
F 65 to 69
Place Name City Bib Age Overall ChipTime Gun Time Pace
1 Patty Venturino Huntington Station 633 67 214 29:37.91 30:10.67 9:32/M
2 donna rosen Jericho 526 65 381 35:41.88 36:23.33 11:29/M
3 Irene Drezen Massapequa 167 65 426 38:00.41 38:42.29 12:14/M
4 Linda Simon Jericho 576 68 432 38:26.60 39:09.15 12:22/M
5 Mary Rettaliata Brightwaters 859 65 452 40:18.42 40:53.91 12:58/M
6 Anne Kilarjian Rockville Centre 345 68 532 52:41.68 53:43.16 16:58/M
7 Faith Jenkins Northport 314 65 535 53:57.15 55:07.15 17:22/M
8 Ruth Abrams Wantagh 20 68 545 1:02:19.49 1:03:41.91 20:04/M
 
M 65 to 69
Place Name City Bib Age Overall ChipTime Gun Time Pace
1 Glen Wolther Jericho 666 65 66 25:06.10 25:09.19 8:05/M
2 Daniel Sullivan Huntington 601 69 76 25:38.26 25:46.53 8:15/M
3 Daniel Sheehan Northport 569 67 77 25:39.99 25:45.71 8:16/M
4 Anthony Salerno Wantagh 545 66 111 27:00.00 27:21.23 8:41/M
5 Vincent Moran Lindenhurst 446 65 144 27:51.62 28:09.79 8:58/M
6 Michael Ribuffo East Northport 508 68 179 28:44.63 29:06.54 9:15/M
7 Timothy Carroll East Islip 106 65 237 30:36.96 31:00.71 9:51/M
8 Michael Fallarino Levittown 195 66 244 30:44.55 31:11.76 9:54/M
9 Donald Barclay Melville 53 68 253 31:08.23 31:17.80 10:01/M
10 robert gadue huntington 233 67 261 31:22.01 32:36.73 10:06/M
11 Owen Strong Bellmore 598 65 268 31:31.88 31:44.78 10:09/M
12 Roger Healy Patchogue 907 65 303 32:52.28 33:50.31 10:35/M
13 Randy Kay Commack 332 68 318 33:23.31 34:12.28 10:45/M
14 Jeff Sommer Great Neck 591 68 394 36:00.08 37:05.11 11:35/M
15 Warren Drezen Massapequa 166 69 409 36:59.01 37:42.99 11:54/M
16 Larry Ryan Babylon 540 65 411 36:59.27 38:02.09 11:54/M
17 steve hunter sayville 301 65 427 38:01.83 38:36.36 12:14/M
18 Carl Avino east northport 45 68 448 39:51.25 40:18.28 12:50/M
19 Ethan Edwards Wantagh 175 66 450 40:09.91 41:05.33 12:56/M
20 Michael Wowk Sr CENTEREACH 796 69 526 51:20.84 52:46.82 16:32/M
 
F 70 to 74
Place Name City Bib Age Overall ChipTime Gun Time Pace
1 Alma Lopez Medford 389 72 332 34:00.13 34:31.79 10:57/M
2 Gloria Withus Brentwood 664 71 399 36:05.69 36:45.61 11:37/M
3 Mary Ann Lind East Northport 377 71 407 36:44.30 37:36.17 11:49/M
4 Carol Gizzi Saint James 252 70 456 40:50.44 41:24.18 13:09/M
 
M 70 to 74
Place Name City Bib Age Overall ChipTime Gun Time Pace
1 Wayne Rubin White Plains 783 71 65 25:05.83 25:17.98 8:05/M
2 Robert Mituniewicz Wantagh 438 73 122 27:19.43 27:37.00 8:48/M
3 Bob Hermesch Croton On Hudson 775 71 310 33:17.30 33:24.50 10:43/M
4 Vic Gaffan Saint James 234 70 383 35:42.20 36:15.25 11:30/M
5 Pete Rettaliata Brightwaters 860 71 512 48:26.01 49:01.26 15:35/M
 
F 75 to 79
Place Name City Bib Age Overall ChipTime Gun Time Pace
1 Hilory Boucher Northport 797 76 466 41:11.63 42:17.16 13:16/M
2 Laura Giardino Saint James 246 75 482 43:39.25 44:45.72 14:03/M
 
M 75 to 79
Place Name City Bib Age Overall ChipTime Gun Time Pace
1 thomas Maile Cortlandt Manor 774 79 110 26:59.13 27:05.01 8:41/M
2 Mike Ahern W Sayville 961 75 290 32:27.41 33:06.98 10:27/M
3 Lewis Thornton Medford 616 79 389 35:50.91 36:25.14 11:32/M
4 Peter Semanoff Oakdale 565 76 424 37:53.06 38:51.80 12:12/M
5 William Young West Islip 672 77 439 39:09.37 39:53.17 12:36/M
6 Peter McAtee Massapequa 875 76 477 42:27.05 43:29.08 13:40/M
7 Brant Brown East Islip 872 77 513 48:36.98 50:01.98 15:39/M
8 Carl Sukowski East Northport 600 79 528 51:30.62 52:28.70 16:35/M
9 harold german dix hills 810 79 549 1:07:34.50 1:08:06.95 21:45/M
 
F 80 to 84
Place Name City Bib Age Overall ChipTime Gun Time Pace
1 Sheila Isaacs Shoreham 307 83 540 56:42.28 58:07.58 18:15/M
 
M 80 to 84
Place Name City Bib Age Overall ChipTime Gun Time Pace
1 Norman Hershkowitz North Massapequa 289 83 475 42:03.05 42:45.54 13:32/M
2 Joseph Dornicik Sound Beach 164 82 501 47:10.82 48:11.27 15:11/M
 
M 85 to 89
Place Name City Bib Age Overall ChipTime Gun Time Pace
1 Frank Martin Bay Shore 398 86 525 51:15.88 52:06.21 16:30/M
2 David Kenney East Moriches 340 86 536 54:49.69 55:49.50 17:39/M

Contact elitefeats

Questions about a specific event?
Please use the organizer's contact info on the event page

  • Runner Support

    Chat/Email

  • Event Services

    (516) 531-3323

  • Fax

    (253) 322-2165

  • elitefeats

    Islandia, NY 11749

Social Media