QDR Jackson Heights Mile  -  8/28/2021
More info/Sign up   •    Contact Us
Queens Distance Runners (19 team members)
Place Time Bib# Name More
1 Mile Community Heat (2 in division)
1 5:13.86 109 Kevin Montalvo
2 15:30.13 469 Jim Burke
1 Mile Men 29 & Under (3 in division)
1 5:52.93 218 Adrian Espana
2 6:01.43 362 Brent Morden
3 6:10.82 380 Young Kim
1 Mile Men 30-39 (2 in division)
1 5:20.07 289 Zein Aly
2 7:42.22 414 Albert Sun
1 Mile Men 40+ (4 in division)
1 6:08.63 284 Jared Brownell
2 6:21.34 354 Spencer Baker
3 6:33.82 415 Benjamin Helmer
4 6:38.24 277 Jacob White
1 Mile Women 30-39 (3 in division)
1 6:38.19 303 Samantha Pawlak
2 7:06.00 174 Abby De Jesus
3 7:12.01 413 Kelly Gu
1 Mile Women 40+ (5 in division)
1 6:37.30 347 Leslie Duran
2 7:29.79 367 Roxanne Montalvo-Tsai
3 8:29.53 353 Samantha Baker
4 9:03.54 132 Yolanda Zuluaga
5 10:57.15 177 Judith Montalvo
Awake NY (8 team members)
Place Time Bib# Name More
1 Mile Men 29 & Under (4 in division)
1 6:45.34 468 Elliot Nieva
2 8:12.11 437 Victor Vegas
3 8:23.35 436 Antonio Dylan
4 9:19.17 441 Roy Martinez
1 Mile Men 30-39 (1 in division)
1 7:19.32 457 Victor Vegas Perez
1 Mile Men 40+ (2 in division)
1 9:26.04 444 Angelo Baque
2 10:17.21 467 Carlo Nieva
1 Mile Women 30-39 (1 in division)
1 9:20.85 435 Sylvia Perez
Team Wepa NYC (8 team members)
Place Time Bib# Name More
1 Mile Men 29 & Under (1 in division)
1 5:07.34 314 Matthew Waldeck
1 Mile Men 30-39 (2 in division)
1 5:43.54 125 Edward Rodriguez
2 9:20.89 453 Nadies Peña
1 Mile Men 40+ (1 in division)
1 7:15.31 470 Socrates Medina
1 Mile Women 29 & Under (2 in division)
1 7:06.09 372 Yasmeen Elsakary
2 7:48.15 313 Chelsey Cohen
1 Mile Women 30-39 (2 in division)
1 11:16.99 424 Luz Figueroa
2 11:17.54 419 Liza Gutierrez
Brunch after (5 team members)
Place Time Bib# Name More
1 Mile Men 30-39 (1 in division)
1 5:52.49 340 Carlos Ortiz
1 Mile Women 29 & Under (1 in division)
1 7:58.00 339 Mireya Theis
1 Mile Women 30-39 (2 in division)
1 8:38.31 366 Jenniffer Lopez
2 8:50.76 374 Israt Alam
1 Mile Women 40+ (1 in division)
1 8:46.14 355 Lorelei Salas
Woodside-Sunnyside Runners (4 team members)
Place Time Bib# Name More
1 Mile Competitive Heat (1 in division)
1 5:32.29 443 Miche Palmer
1 Mile Men 30-39 (2 in division)
1 5:26.43 446 Max Amores
2 5:54.08 391 Maydur Rahman
1 Mile Men 40+ (1 in division)
1 7:40.95 449 Gerry McGann
Worlds Fair Run Crew (4 team members)
Place Time Bib# Name More
1 Mile Men 29 & Under (3 in division)
1 6:27.49 123 Jean-Paul Florez
2 7:28.27 448 Omar Medjid
3 7:34.79 447 Jaeki Cho
1 Mile Men 30-39 (1 in division)
1 6:02.58 462 Bryan Velasquez
Team QBFC (3 team members)
Place Time Bib# Name More
1 Mile Men 29 & Under (1 in division)
1 10:06.69 406 Clemente Martinez
1 Mile Men 30-39 (2 in division)
1 6:48.39 452 Steven Rey
2 6:49.44 170 Jon Demske
Bill & Shannon’s Excellent Adventures (2 team members)
Place Time Bib# Name More
1 Mile Men 30-39 (1 in division)
1 8:02.50 203 Bill DeGraaff
1 Mile Women 30-39 (1 in division)
1 8:38.40 202 Shannon Joyner
GFTC (2 team members)
Place Time Bib# Name More
1 Mile Competitive Heat (2 in division)
1 4:38.54 420 Jerry Francois
2 5:38.37 439 Sashah Handal
Griswold Grinders (2 team members)
Place Time Bib# Name More
1 Mile Community Heat (2 in division)
1 9:55.51 271 Frances Crocker
2 9:55.74 270 Cyan Crocker
Lone Wolf Track Club (2 team members)
Place Time Bib# Name More
1 Mile Competitive Heat (2 in division)
1 4:35.21 368 Jose Donado
2 5:03.00 400 Angel Ortega
NICE (2 team members)
Place Time Bib# Name More
1 Mile Women 29 & Under (1 in division)
1 8:54.25 390 Karla Hernandez
1 Mile Women 40+ (1 in division)
1 8:52.61 472 Miriam Cumbicus
North Brooklyn Runners (2 team members)
Place Time Bib# Name More
1 Mile Competitive Heat (1 in division)
1 5:40.72 172 Becca Ades
1 Mile Women 29 & Under (1 in division)
1 10:21.68 233 Ingrid Gomez
Wally runs Miles (2 team members)
Place Time Bib# Name More
1 Mile Women 30-39 (2 in division)
1 7:29.26 245 Margaret Cheng
2 7:56.11 246 Chloe Scott-Giry
We Run Hollis (2 team members)
Place Time Bib# Name More
1 Mile Men 30-39 (2 in division)
1 5:14.09 442 Maalik Murray
2 6:09.90 384 Derrick Isaac
Bicol Express (1 team member)
Place Time Bib# Name More
1 Mile Men 30-39 (1 in division)
1 11:02.59 199 Michael Hew
Brooklyn Track Club (1 team member)
Place Time Bib# Name More
1 Mile Women 29 & Under (1 in division)
1 7:37.39 309 Nancy Uruchima
Forest Park Runners Club (1 team member)
Place Time Bib# Name More
1 Mile Men 40+ (1 in division)
1 5:39.65 185 Justin Kron
Lancers (1 team member)
Place Time Bib# Name More
1 Mile Men 40+ (1 in division)
1 7:19.89 232 Nick McNickle
LIC Runners (1 team member)
Place Time Bib# Name More
1 Mile Men 40+ (1 in division)
1 6:56.21 226 Brad Usher
Morlaquitos Team (1 team member)
Place Time Bib# Name More
1 Mile Women 40+ (1 in division)
1 6:53.35 465 Alejandra Saetama
New York Harriers (1 team member)
Place Time Bib# Name More
1 Mile Men 40+ (1 in division)
1 5:18.21 304 Kevin Hickman
Running for Ayotzinapa 43 (1 team member)
Place Time Bib# Name More
1 Mile Men 40+ (1 in division)
1 6:05.12 173 Eduardo Illoldi
Streets 101 (1 team member)
Place Time Bib# Name More
1 Mile Competitive Heat (1 in division)
1 4:55.46 207 John Kuehn
WP runners (1 team member)
Place Time Bib# Name More
1 Mile Men 40+ (1 in division)
1 9:01.68 212 Damion Martin

Contact elitefeats

Questions about a specific event?
Please use the organizer's contact info on the event page

  • Runner Support

    Chat/Email

  • Event Services

    (516) 531-3323

  • Fax

    (253) 322-2165

  • elitefeats

    Islandia, NY 11749

Social Media